Stypendium Zawodowcy w Łódzkiem

Posted on 27th Jun 2020

Projekt Zawodowcy w Łódzkiem to stypendium dla uczniów szkół zawodowych pozwalający na rozwój swoich zainteresowań w kierunku wykonywanego w przyszłości zawodu. Ja nazywam się Marcel i uczęszczam do Zespołu Szkół Elektronicznych w Zduńskiej Woli na kierunku Technik Informatyk. Z racji iż od zawsze interesował mnie temat szeroko pojętej informatyki jak i elektroniki, to nie miałem problemu z wyborem szkoły i wiedziałem że Technikum o kierunku Informatycznym jest dobrym wyborem. Kiedy dowiedziałem się o projekcie Zawodowcy w Łódzkiem bardzo się ucieszyłem gdyż dzięki niemu miałem możliwość wykonać projekt który zawsze chciałem zrealizować, czyli stworzenie własnego systemu operacyjnego. Stypendium pozwoliło mi na zakupienie podzespołów do potrzebnego mi komputera, który po zakupie udało mi się poskładać i w pełni skonfigurować do moich potrzeb.

Projekt zakładał stworzenie własnego systemu operacyjnego opartego o jądro Linux. Pomocna była w tym książka Linux From Scratch dzięki której nabyłem podstawową wiedzę na temat konstrukcji dystrybucji Linuxowych oraz wykorzystywanych narzędziach przy budowie jego składowych. Podczas prac nad projektem zapoznałem się z tym, w jaki sposób wygląda budowa systemów uniksopodobnych.

Projekt rozpocząłem od przygotowania środowiska hosta, na którym to system był budowany. W tym celu wykorzystałem dystrybucję Arch Linux, ze względu na to że jest ona mi bardzo bliska, więc nie mam problemu z płynnym działaniem na niej. W dalszych przygotowaniach musiałem zainstalować wymagane narzędzia, przygotować dysk na który będę instalować system, a także utworzyć dowiązania symboliczne i stworzyć konto na którym będę wykonywać wszelkie działania. Po wstępnych przygotowaniach przeszedłem do pobierania narzędzi i wstępnej kompilacji ich, aby później przejść do faktycznego tworzenia systemu. Kiedy to już zrobiłem, przeszedłem do kompilacji kernela czyli jądra systemu, a następnie chrootowałem się na podstawowy system, gdzie mogłem dokonać kompilacji i instalacji narzędzi a także systemu. Po tym, przyszedł czas na konfigurację podstawową, w której to wybrałem architekturę systemu, utworzyłem hasła, katalogi, skonfigurowałem interfejs sieciowy, a także ustawienia zegaru systemowego. Po dopięciu wszystkiego, system był gotowy i udało mi się go uruchomić na zewnętrznym komputerze po przełożeniu dysku. Projekt oczywiście będę dalej rozwijać, a także dodam do niego więcej funkcji, jednakże póki co jesteśmy w stanie wykonywać na nim podstawowe czynności.

Dzięki temu projektowi, udało mi się zrozumieć jak zbudowane są systemy uniksopodobne, co pozwoli mi na lepsze administrowanie systemami operacyjnymi w przyszłości.